“Nereden Başlamalısın?” Karmaşası

Üniversite derslerim ve iş yoğunluğu nedeniyle uzun süredir yazamasam da , sürekli olarak başka yazıları takip ediyordum. Bu sıralar vakit bulunca , neredeyse her yerde karşılaştığım “Nereden Başlamalıyım?” başlığına bir bakış açısı da ben kazandırmak isterim.

Kendi çevreme bakarak söyleyebilirim ki , üniversitelerin herhangi bir bölümünü kazanan bir öğrenci nereye yöneleceğini , vaktini nasıl değerlendirmesi gerektiğini gerçekten bilmiyor. İnsanlar büyük bir hevesle yazdığı bölümde ders görmeye başlayınca , özellikle mühendislik öğrencileri temel mühendislik derslerini alırken , bu hevesin yerinde yeller esiyor. Çevremdeki çoğu insan defalarca , “Ne yapacağız ki?” , “Henüz birinci sınıfız ne yapabiliriz ki?” diye sorular sormaktan kendini alamıyor.

Şu anki durumunuzun betimlemesini yaptıysak eğer , madde madde sizin için verimli bir sene geçirmenin yollarından bahsedelim.

1- 1. sınıf olmanız birşeyi değiştirmez.

1. veya 2. sınıfta şirket kuran ve senelerce ayakta duran büyük şirketler var. Fazla uzağa da gitmeyelim 1. sınıfta şahsen ben iş bulabildim ve çalışıyorum. Hatta ve hatta 1. sınıf olmanın sizin için bir çok avantajı vardır. Henüz çok yoğun dersler yoktur ve boş vaktiniz oldukça fazladır. Bu vakitleri insanlarla sosyalleşmek için kullanabilirsiniz. Özellikle üniversitenin sosyal kulüplerinde aktif rol almak için çabalayın. Hem çevrenizin geniş olması size bir çok avantaj kazandıracaktır, hem de insan hayatındaki sorunlara çözüm getiren , kolaylık getiren diye tanımladığımız mühendis , sosyal hatta en sosyal birey olmalıdır. İnsanlardan bağımsız bir şekilde insanlara yardım edemezsiniz!

 

2- Sevdiğiniz bölgeyi bulun

Özellikle bilgisayar mühendisliği teknolojinin böylesi hızlı ilerleşi ile hayatımızın her noktasına yayıldı. Bu nedenle yönelmek için bir çok alanınız , bir çok seçeneğiniz bulunmakta. Her seçiminiz için onlarca pozisyon bulunmakta. Önemli olan sizin kendinizi nerede görmek istediğiniz. Uzman bir geliştirici olmak istiyor olabilirsiniz , proje yöneticisi olmak istiyor olabilirsiniz , donanım üstüne çalışmalar yapmak istiyor olabilirsiniz. Bir geliştirici olmayı seçseniz bile önünüze birçok yol ayrımı çıkacaktır. Mobil uygulama geliştirebilirsiniz, Web uygulamaları geliştirebilirsiniz, sistem uygulamaları geliştirebilirsiniz , bu uygulamalar bir uçak şirketinden tutun  bir tuvalet kağıdı şirketine kadar her yerde kullanılabilir. Önemli olan sizin ne istediğiniz , kime nasıl çözümler sunabileceğiniz ve bundan zevk almanız.

 

3- “İstediğimi biliyorum , ama yeterli bilgim yok!”

İstediğiniz şeyi biliyorsanız , ancak bunu gerçekleyecek yeterli bilgim yok diyorsanız , kusura bakmayın ama siz bir tembelsiniz. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir dönemde, ihtiyacınız olan tek şey istediğiniz şeyi çok istemeniz. Tabi ki istediklerinize ulaşmanın çok kolay olacağını söylemiyorum. En baştan başlayıp herşeyi araştırarak , deneyerek bulmak ve uygulamak kalıcı ve etkili bir öğrenme biçimi olsa da yorucu , stresli bir yöntemdir kabul ediyorum. Ama severek yaptığınız sürece bunları aşacağınızdan şüpheniz olmasın. Ayrıca bu aşamada sosyal çevrenizden yardım almanız , birkaç dostunuzla buluşup birlikte birşeyler yapmaya çalışmanız , sizi ne kadar ileriye götürecek tahmin bile edemezsiniz. Bir süre sonra kendinizi görmek istediğiniz noktada bulacağınızdan şüpheniz olmasın. Çevrenizdeki insanları tetikleyin , hadi böyle birşey yapalım deyin, fikirlerinizi tartışın , tartışığınız fikirleri kesinlikle hayata geçirmeye çalışın. Bakın çalışın diyorum çünkü bir fikri gerçeklerken kazanacağınız tecrübe aslında o fikri hayata geçirebilmekten daha değerli.

Çok genel ifadeler kullandığımın farkındayım , bilerek ve isteyerek yapıyorum bunu. Bugün burada Bilgisayar Mühendisi olacaksanız önce C öğrenin , gidin algoritma yeteneğinizi geliştirin gibi şeyler söylemek saçma geliyor. Tabi ki algoritmik düşünmek gerekli tabi ki C öğrenmekte faydalı. Ama nereye gideceğinizi bilmiyorsanız , hangi yoldan gittiğinizin bir önemi yoktur.